March 4, 2025
V sklopu projekta NOO 4.03 – Demonstracijski center je potekala raziskava, ki jo je izvedla Zdravstvena fakulteta in Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani v sodelovanju z Ministrstvom za javno upravo Republike Slovenije. Raziskava se je osredotočila na vpliv delovnega okolja na zdravje in dobro počutje zaposlenih ter na učinkovitost različnih ukrepov za zmanjševanje sedečega dela, vključno z uporabo dvižnih miz. Pri tem so bile uporabljene tudi dvižne mize Ergochord, katerih vključitev v raziskavo je prinesla pomembne ugotovitve.
Raziskava je imela ključne cilje:
V raziskavo so bili vključeni visokošolski učitelji in pisarniški delavci, ki so sodelovali v kliničnih vajah ter bili razdeljeni v dve skupini – ena skupina je uporabljala standardne delovne postavitve, druga pa je imela dostop do dvižnih miz in dodatnih ukrepov za spodbujanje gibanja.
- Kakovost notranjega okolja: Meritve so pokazale, da temperatura zraka, relativna vlažnost in osvetljenost pogosto ne ustrezajo priporočenim vrednostim. Posebej izstopa problem nezadostne naravne svetlobe in suhega zraka, kar lahko dolgoročno vpliva na produktivnost in zdravje zaposlenih. Svetlobne razmere imajo pomemben vpliv na osredotočenost in nivo energije, zato je izboljšanje naravne osvetlitve v delovnih prostorih ključnega pomena.
- Vedenje pri sedečem delu: Pri zaposlenih na ministrstvu se je kljub spodbudam za več gibanja povprečen čas sedenja celo povečal (iz 8,9 na 9,8 ur dnevno). To kaže, da pasivne strategije spodbujanja gibanja, kot so opomniki ali priporočila, niso zadostne. Po drugi strani pa je pri visokošolskih učiteljih, ki so uporabljali dvižne mize in tekalne steze, prišlo do pomembnega izboljšanja – povprečen čas sedenja se je zmanjšal iz 9 ur na 7,8 ur dnevno, kar predstavlja 13-odstotno zmanjšanje. To pomeni, da fizične spremembe delovnega okolja, kot so dvižne mize, omogočajo bolj učinkovito prilagajanje dinamike dela.
- Povečanje telesne aktivnosti: Medtem ko pri zaposlenih na ministrstvu ni bilo bistvenih sprememb v številu prehojenih korakov, so visokošolski učitelji v povprečju povečali število korakov in pri treh posameznikih celo presegli priporočenih 10.000 korakov dnevno. Dodatno gibanje prispeva k boljšemu splošnemu počutju, zmanjšanju bolečin v križu in izboljšani koncentraciji.
- Ergonomske izboljšave: Analiza delovnega okolja je pokazala, da imajo mnogi zaposleni neustrezno postavljene računalniške zaslone in neprimerne stole brez ustrezne ledvene podpore. Dvižne mize so omogočile bolj prilagodljivo in ergonomično delovno okolje. Pogosto se težave pojavijo tudi pri postavitvi tipkovnice in miške, kar lahko povzroči dodatno napetost v zapestjih in ramenih.
Raziskava je potrdila, da samo spodbujanje gibanja ni dovolj za zmanjšanje sedečega dela, temveč so potrebne konkretne rešitve, kot so dvižne mize. Kombinacija višinsko nastavljivih miz, tekalnih stez in ergonomskih pripomočkov se je izkazala za najučinkovitejšo pri zmanjševanju časa sedenja in povečevanju telesne aktivnosti.
Vse več podjetij prepoznava pomen aktivnega delovnega okolja, ki omogoča zaposlenim več fleksibilnosti pri njihovih delovnih navadah. Raziskave kažejo, da zmerna menjava sedenja in stoječega položaja zmanjšuje utrujenost, izboljšuje prekrvavitev in preprečuje dolgoročne težave z držo.
Za podjetja in posameznike, ki želijo implementirati izboljšave iz raziskave, priporočamo naslednje ukrepe:
Rezultati raziskave jasno kažejo, da lahko prilagodljivo in ergonomsko oblikovano delovno okolje pomembno prispeva k zdravju in dobremu počutju zaposlenih. Dvižne mize, kot jih ponuja Ergochord, predstavljajo učinkovito rešitev za spodbujanje aktivnega dela in zmanjševanje negativnih vplivov dolgotrajnega sedenja.
Za podjetja in ustanove, ki si prizadevajo izboljšati delovne pogoje in zdravje zaposlenih, je uvajanje dvižnih miz in drugih ergonomskih rešitev nujen korak v pravo smer. Ustrezno oblikovano delovno okolje ne izboljša le zdravja, temveč tudi produktivnost in splošno zadovoljstvo zaposlenih, kar vodi do boljše učinkovitosti in uspešnosti podjetja na dolgi rok.
Zahvaljujemo se raziskovalcem in strokovnjakom Zdravstvene fakultete in Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, ki so prispevali k izvedbi te raziskave. Prav tako se zahvaljujemo zaposlenim na Ministrstvu za javno upravo Republike Slovenije za njihovo sodelovanje ter vsem študentom, ki so sodelovali pri analizi in oblikovanju rešitev za izboljšanje delovnega okolja.
Takoj vam odgovorimo na vsa vaša vprašanja.